Již od samého počátku (to je více než 130 let) FSB prosazuje výhody materiálů, jako je hliník, nerezová ocel, bronz a mosaz. Hlavně tyto materiály jsou odolné a vhodné pro výrobu stavebního kování.
Kovy s povrchovými úpravami FSB se vyznačují nadčasovou elegancí. FSB pracuje výhradně s vysoce kvalitními, osvědčenými kovy s dlouhou životností, které jim umožňují buď zachovat své přirozené kouzlo a barvu, nebo je opatřit mimořádně trvanlivými povrchovými úpravami.
Hliník byl hned od začátku používán jako high-tech materiál, kde je vyžadována nízká hmotnost a vysoká životnost. Cestování do vesmíru, jakož i výroba letadel a automobilů jsou bez něj nemyslitelné.
Zejména v druhé polovině 20. století začal hliník svůj triumfální pokrok v designu interiéru a designu obecně. Jeho technologická mystika spolu se stříbřitě zářícím povrchem otevřela nové obzory v použití kovu v interiéru. FSB začalo hliník používat u klik navržených Johannesem Potentem v 50. letech.
Ještě dnes jsou odborné znalosti, které jsme v té době získali v oblasti obrábění hliníku, základem všech klik FSB vyrobených z tohoto nádherného materiálu.
Hliník je lehký kov (hustota 2,699 g / cm3). Taje při 660 stupních Celsia. Jeho počáteční extrakce sice vyžaduje relativně velké množství energie. Tato energetická bilance je však kompenzována mnoha pozitivními vlastnostmi při použití a při recyklaci. Úspory energie spojené s recyklací jsou asi 95% ve srovnání s jeho počáteční extrakcí. A hliník lze recyklovat znovu a znovu bez jakýchkoli ztrát.
Je velmi příjemné s tímto materiálem manipulovat, především proto, že nízká hmotnost mezi kovy je velmi dobrá při přizpůsobení okolní teplotě.
Po mechanickém obrábění hliníku je jeho povrch chráněn eloxováním. FSB používá standardní proces eloxování. Tento proces používá stejnosměrný proud a elektrolyt kyseliny sírové. Oxidová vrstva vytvořená v tomto standardním procesu je cca. Tloušťka 10 μm. Tvrdost této vrstvy je až 350 kp / mm2 (Vickers), což odpovídá 2 500 až 3 500 N / mm2. Vrstva stříbro-bílý oxid může být vybarvena, aby se rozšířily možnosti designu. Hliník v podstatě nepotřebuje jako materiál žádnou zvláštní péči. Tato uměle vytvořená anodická vrstva chrání hliník. Nečistoty lze odstranit vodou a měkkým hadříkem.
Při každodenním použití lze hliníkové povrchy poškodit nebo poškrábat tvrdšími materiály. Poškození je obvykle způsobeno prstýnky. Toto „poškození“ povrchu hliníku může narušit estetický dojem, ale nemá žádný vliv na jeho funkci. Mnoho uživatelům se líbí i tato patina vyplývající z používání.
FSB používá pouze čisté slitiny z tavíren podle DIN 1725 s následujícími čísly materiálů:
AlMg3: material no. 3.3541.02
AlMg1: material no. 3.3315
AlMgSi0,5: material no. 3.3206
FSB po zdlouhavých vývojových a výrobních testech představila novovou povrchovou úpravu: eloxované barvy ve formě saténově matných hliníkových povrchů otryskaných jemným nástřelem na hliník, jehož nenapodobitelný lesk a příjemná hmatová kvalita jim propůjčují půvab, který nikdo předtím neviděl.
FSB vylepšila své zpracování hliníku přijetím kombinace ručních a průmyslových metod, které umožňují „zpracovat“ každý z mnoha návrhů dveřní kliky. Eloxované barvy dodávané FSB berou jako referenční bod klasické kovové „barvy“, s nimiž se sektor stavebního kování od 50. let snažil emulovat typické kovy pomocí barevně eloxovaného hliníku. To, co bývalo cenově výhodnou alternativou pro klienty , kteří si nemohou dovolit (nebo nechtějí koupit) dveřní kování z masivní mosazi nebo bronzu.
FSB revitalizuje „svůj“ hliníkový materiál pomocí eloxovaných barev na bázi rafinovaných matných sametových hliníkových povrchů, jejichž nenapodobitelný lesk a příjemná haptická kvalita jim propůjčují půvab takového druhu, jaký ještě nikdo nenabízel.
Z technického a funkčního hlediska způsobuje otryskání hliníkového povrchu zhutnění mnohem stejným způsobem, jaký se vyskytuje během kování, v důsledku čehož jsou otryskané eloxované hliníkové povrchy o něco odolnější vůči nárazům a poškrábání než tradičně opracovaný a eloxovaný hliník.
Barevné kování dveří a oken našlo na trhu v posledních desetiletích určité uznání. Často byli jediným architektonickým designovým prvkem v šedé betonové krajině. Dnes mají pevně zavedené místo v sortimentu kování.
FSB se považuje především za výrobce dveřních a okenních kování z masivních materiálů. Nabízí ale také omezenou škálu lakovaného kování. Na poptání lze vyrobit většinu barevných odstínů dle palety RAL, TIGER, IGP. Vždy je třeba vzít v úvahu skutečnost, že při výrobě může dojít k nepatrným změnám barvy v důsledku použitých materiálů a procesu.
Jako základní materiál pro lakované kování používá FSB modely z litého a broušeného hliníku ze standardní řady. Před lakováním jsou součásti podrobeny zvláštní anodické oxidaci. FSB pak používá elektrostatický práškový povlak. Toto je proces lakování bez rozpouštědel. Barva se nanáší ve vrstvách cca. 80 μm. Kvalita povrchové úpravy, světlostálost barev, tvrdost povrchu, odolnost proti otěru atd. Přibližně odpovídá kvalitě eloxovaných hliníkových vrstev.
Barva vyvolává emoce, vytváří atmosféru a pomáhá se orientovat. Vyzdvihuje detail nebo jej harmonicky začleňuje do prostoru. Někdy barvu vnímáme jen podvědomě, jindy si vynutí pozornost. V nejlepším případě, pokud je použita mistrovsky, umožňuje budově, místnosti nebo objektu skutečně zazářit.
Od 30. let 20. století se architekt Le Corbusier inspiroval hudbou a malířstvím a vytvořil dvě kolekce se 13 klávesami složenými z 63 barev. Tento systém vychází z barev přírody a je výsledkem jeho hledání principů, neměnností a mechanismů působení barev.
Le Corbusierovo vnímání zastavěného prostoru zahrnovalo i jeho barevnost. Zastával názor, že "barva je v architektuře stejně mocným nástrojem jako půdorys a řez.
Nebo spíše: polychromie, součást půdorysu a řezu samotného."
Byl proti čistě dekorativnímu použití barev. Plocha stěny jako nosič barvy může mít určitou autonomii, ale zůstává součástí neporušeného prostoru.
Barva může posílit identitu jednotlivých místností, zdůraznit prostorové vztahy a v neposlední řadě učinit velké budovy méně přeplněnými. Fasády v barvě Sienny určují jejich rozměry, světle modrá a bílá nechávají ustoupit řady prvků, zatímco světle zelené fasády se ztrácejí v porostu. Svými chromatickými a achromatickými tóny a různými hodnotami jasu vytvořil Le Corbusier polychromii, která vyhovuje potřebám architektury i lidí, které budovy obývají.
Produktová brožura FSB s barvami Les Couleurs® Le Corbusier je ke stažení zde.
Při použití hliníku jako základního materiálu, existuje nebezpečí koroze, pokud je povrch (bavra) poškozen. Žádáme vás o pochopení, že u barevných povrchů nemůžeme přijmout žádnou odpovědnost a musíme vyloučit jakoukoli záruku za produkt. Při správné instalaci a správném používání vydrží barva na kování FSB každodenní použití. Silný kontakt s tvrdými a ostrými předměty (např. prsteny, klíče, atd.) může poškrábat povrch. Škrábance však nenarušují funkci.
Aktuálně je k dispozici 63 odstínů barev. Na originální webové stránce FSB je k dispozici simulátor barevných kombinací podkladu a dveřní kliky.
Vyzkoušejte si, která barevná kombibace vám bude vyhovovat nejlépe.
https://www.fsb.de/en/products/new-products/les-couleurs-le-corbusier/
Perfektní materiál pro kování určené na frekventované dveře. Nerezová ocel je vynikající volbou pro dveřní a okenní kování, protože její povrch je extrémně odolný proti korozi, poškrábání, mechanickému poškození a snadno se o něj pečuje.
V roce 1912 získala společnost Krupp v Essenu první patenty na nový materiál, který se v předválečném Německu zažil pod názvem „Nirosta“ (nerez) a „ocel V2a“. Pro tento nový materiál se rychle otevřela řada aplikací: od konstrukce kontejnerů v chemickém průmyslu až po návrhy v konstrukci automobilů a letadel, od stavebních materiálů po vybavení domácnosti. Obecný termín nerezová ocel zahrnuje více než 100 různých ocelí, které odolávají korozi a kyselinám. Při výrobě našich armatur používáme chromniklovou ocel, která podle DIN 17 440 má číslo materiálu 1.4301. Obsahuje cca. 18% chromu a 8% niklu. Tato slitina se osvědčila ve stavebnictví.
Nerezová ocel je vynikající pro dveřní a okenní kování, protože její povrch je mimořádně odolný proti korozi, a to i při velmi hrubém zpracování, vykazuje malé opotřebení i při nepřetržitém používání a především díky další slitiny chrómu a niklu, vyžaduje velmi malou péči. Na jeho povrchu se vytvoří neviditelná pasivní vrstva, která má dokonce baktericidní vlastnosti.
Standardní skladová verze nerezové oceli je opatřena jemně drásaným povrchem a je nazývána jako kartáčovaná nerez. Zrcadlová nerezová ocel je ekologickou alternativou k chromovaným povrchům a je vyrobena na zakázku. Jedná se rozleštěný povrch klasické nerezové oceli. Výhodou je barevná stálost a extrémní odolnost vůči poškození.
Přírodní materiál s dotekem noblesy. Kování z bronzu získává během let individuální povrchovou úpravu. Během používání získává bronzové kování velmi zvláštní estetickou přitažlivost a přirozenou patinu.
Patinu nelze chápat jako poškozený materiál. Je to spíše známka přirozeného stárnutí a profitování ze změn, které má pouze masivní bronz. Pro výrobu bronzového kování FSB používáme slitinu měďi a cínu - 92% mědi a 8% cínu, která se nazývá CuSn8 nebo materiál č. 2.1030. Tato kompozice se vyznačuje vynikající odolností proti korozi, vysokou pevností a je velmi tvrdá. Díky své odolnosti vůči opotřebení je vhodný pro vysoce namáhané výrobky, které se používají každý den. Bronzové kliky v provedení 7615 jsou nejprve leštěny a poté předběžně ošetřena pomocí procesu vyvinutého speciálně FSB. Ponoření kovů obsahujících měď do lázně napodobuje přirozený proces stárnutí materiálu. Tímto předběžným stárnutím vytváříme typickou bronzovou patinu, která je stejně dobrá jako ta přirozená. Konečné voskování v továrně ho chrání před vnějšími vlivy, které by vedly k zbarvení neošetřených povrchů. Na vyžádání je možné provést předběžné stárnutí s tmavým patinováním jako verze 7615.
Vzhledem k rostoucímu výskytu bakterií rezistentních na antibiotika získává bronz FSB nový význam díky baktericidnímu účinku. Kritické studie v USA a Velké Británii ukazují, že bakterie na površích měděných slitin jsou na 99,9% usmrceny nejpozději po dvou hodinách. Tato skupina bakterií zahrnuje meticilin-rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA), jedna z nejvirulentnějších a nejnebezpečnějších známých bakterií. Při současném provádění předepsaných hygienických opatření bylo potvrzeno, že kontaminaci bylo zabráněno více než 99%. Vzhledem k této skutečnosti byla tato charakteristika slitiny mědi používané FSB, nazvaná CuSn8 (označení UNS C52100), oficiálně převzata EPA (Environmental Protection Agency) do amerických stavebních předpisů, registrační číslo USA 82012-2. Bronzové kování FSB je také opatřeno evropskou pečetí kvality mědi „Cu + antimikrobiální měď“ (další informace viz www.antimicrobialcopper.com)